İsviçre’de Öğrenim ve Eğitim

İlköğretim Okulu

İlköğretim Okulu ücretsiz bir devlet okuludur. İlköğretim okulları, İsviçre’nin her kantonunda kanton yönetiminin idaresi altındadır. Zürih Kantonunda çocuklar dört yaşından itibaren, zorunlu okul eğitiminin birinci kademesi olan ana- okuluna gönderilir (2 yıl süreli Kindergarten). Daha sonraki eğitim kademeleri ise ilkokul (1.-6. arası sınıfları kapsayan Primarschule) ve ortaöğretim (7.-9. arası sınıfları kapsayan Sekundarstufe) kademeleridir.

Lise

Liselere giriş sınavına ya ilkokul 6. sınıfında ya da ortaokul- da girmek mümkündür. Liselerde verilen eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere, İsviçre Konfederasyonu’nun her yerinde geçerli olan bir lise diploması verilir (eidgenös- sisches Maturitätszeugnis). Bu lise diploması öğrenciye, İsviçre’nin herhangi bir üniversitesi veya uygulamalı bilimler üniversitesinde (Fachhochschule) ve İsviçre Konfederas- yonuna bağlı devlet teknik yüksekokullarında okuma hakkı kazandırır.

Özel Okullar

Veliler, çocuklarını devlet okulu yerine, ücretli olan özel okullardan birine göndermekte serbesttir. Çocuklarını özel bir okula gönderen veliler bu hususu oturdukları yerdeki Okul Dairesine (Schulverwaltung) bildirmek zorundadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir