İsviçrede Çalışma İzni Alma

İsviçre’de Oturma ve Çalışma İzinleri
İsviçre’de Yabancıların Çalışması: İsviçre’de çalışabilmek için oturma izninin bulunması gerekmektedir. İsviçre’de oturum izni almak için öncelikle, bulunulan yerin bağlı olduğu kantonun yabancılar dairesine başvurulması gerekmektedir.Biz bu işlemi sizin için başlatıyoruz.
İsviçre’de prensip olarak B kodlu Oturma İzni (Aufenthaltsbewilligung) ile C kodlu Yerleşim İzni (Niederlassungsbewilligung) verilmektedir.
B kodlu oturma izni 1 yıl süreyle geçerli olup, hamiline, izin verilmek suretiyle çalışma hakkı tanımaktadır (bu tür izne sahip olan yabancıların çalışmak için ayrıca izin almaları gerekmektedir). Bu durumda olan yabancıların çalışma izinlerine ilişkin genel izin kotası (yabancılar için her sene Federal Hükümet tarafından belirlenmektedir) ile AB ve EFTA üyesi ülke vatandaşlarına öncelik tanınmaktadır.
C kodlu Yerleşim İzni ise İsviçre’de 10 yıllık yasal ikamet süresini dolduran yabancılara verilmektedir. Ancak, 10 yıllık sözkonusu süre, İsviçre vatandaşı ile evli yabancılar için 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu izne sahip bir yabancı, çalışma izni aranmaksızın iş piyasasına girme ve serbest ticaret yapma hakkına sahiptir.
B ve C kodlu izinlerin haricinde;
– Sınır çalışanlarına G,
– Staj yapan yabancılara L,
– Mültecilere F,

İsviçre Oturum İzni Türleri
İsviçre L Oturum İzni (Kısa Süreli Oturum İzni): Herhangi bir işte çalışıyor olsun ya da olmasın kısa süreli olarak İsviçre’de ikamet edecek olan kişilerin L oturum izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. İsviçre L Oturum İzni 1 yıla kadar geçerli olan bir biometrik karttır. Başvuru halinde 24 aya kadar uzatılabilmektedir. Eğer L Oturum İzni aldığınızda bir işte çalışıyorsanız ya da bir şirkete bağlıysanız, iş değişikliği yaptığınızda mutlaka yeni bir L Oturum İzni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İsviçre B Oturum İzni (İlk ya da Geçici Oturum İzni):
Bizim için önemli olan yer burası.En az 1 yıllık sürekli bir iş sözleşmeniz varsa ya da bir üniversite eğitimine devam ediyorsanız ya da maddi olarak kendinizi destekleyebileceğiniz finansal kaynaklara sahipseniz 1 yıl geçerli olan B Oturum İzni alabilirsiniz. İş kontenjanına bağlı olarak verilen B Oturum İzni sınırlı olarak verilmektedir. Ayrıca alacağınız B Oturum İzninde belirli bir kantonda yaşama ya da belirli bir işte çalışma gibi bazı sınırlamalar bulunabilmektedir.

İsviçre C Oturum İzni (Yerleşim İzni): İsviçre’ye süresiz olarak yerleşmek istiyorsanız başvurmanız gereken oturum izni türü İsviçre C Oturum İznidir. Herhangi bir süre kısıtlaması olmadan yenilenebilen C Oturum İzni başvurusunda bulunabilmek için İsviçre’de yasal olarak en az 10 yıl ikamet etmiş olmak şartı aranmaktadır. ABD ve Kanada vatandaşları için bu süre 5 yıldır. İsviçre C Oturum İzni sahibi olarak dilediğiniz işte çalışabilir, serbest meslek sahibi olarak bir iş yapabilir ya da işvereninizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca İsviçre’de herhangi bir kanton sınırlamasına tabi olmadan dilediğiniz kantonda yaşayabilirsiniz.

İsviçre G Oturum İzni (Sınır ötesi Banliyö İzni): İsviçre’nin komşu ülkelerinde yaşadığı halde İsviçre’de çalışan kişiler G Oturum İzni başvurusunda bulunabilirler. İsviçre’deki yaşam maliyetinin yüksek olması nedeniyle tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. İsviçre G Oturum İzni sahibi haftada en az 1 kez kendi ülkesine dönmelidir. Yıllık olarak yenilenen G Oturum İzni belgesi ile İsviçre’de oturum izni hakkına sahip olamazsınız ve bu izni süresiz oturum iznine dönüştüremezsiniz.

Biz sizin yerinize bütün bu işleri ekibimizle tamamlayıp ilgili kurumlara teslim ediyoruz ve takibini yapıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir