Göçmenlik ve Yabancılar Hukuku

Nüfus Dairesine İkamet Kaydınızın Yaptırılması

Ülkemize giriş yaptığınız günden itibaren en geç 14 gün içinde şehir ya da köyünüzün Nüfus Dairesine (Einwohne- ramt) başvurunuz. Başvuruda gerekecek belgeler: pasaport veya nüfus cüzdanı, doğum kayıt örneği, evlenme cüzdanı/ evlenme kayıt örneği, iş akdi ve kira sözleşmesi. Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi bir devletten gelmiş olup yabancı kimlik cüzdanı (Ausländerausweis) sahibi olmak isteyen yabancılar, tüm aile fertlerinin vesikalık fotoğraflarını getirebilirler. Ülkemize yerleşen yabancılara yabancı kimlik cüzdanı verilmesinden sorumlu makam Zürih Kantonu Göçmenlik Dairesidir.

İsviçre’ye Eşya Nakliyesi / Ülkemize Yerleşirken Getirdiğiniz Eşyalar
İkametgâhınızı İsviçre’ye aldırırken, kendinize ait ev eşya- larını, evcil hayvanlarınızı ve otomobilinizi gümrüksüz ve vergisiz olarak İsviçre’ye nakledebilirsiniz. Bunun için, “18.44 Übersiedlungsgut” (ülkemize yerleşirken getirilen eşyalar) başlıklı formu doldurarak, ülkeye girişlerden sorumlu Güm- rük Dairesine (Einreise-Zollstelle) vermeniz yeterlidir.

Yabancılar Kanunu

1 Ocak 2008 tarihinde “Yabancılar Hakkında Federal Kanun” yürürlüğe girmiştir. Bu federal yasa, yabancı uyruklu kişilerin İsviçre’ye giriş ve çıkış yapmaları, ülkemizde ikamet etmeleri ve aile birleşimi kapsamında aile fertlerini İsviçre’ye getir- meleri ile ilgili konuları ve yabancıların İsviçre’de uyum ve entegrasyonunu destekleyici programları düzenlemektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir